W niedzielę 7.04 przyjechali do nas uczniowie i nauczyciele z Francji, Łotwy i Niemiec, uczestnicy realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus +„ Migracja i Integracja w Europie”.
Bogaty program edukacyjny, liczne warsztaty, spotkania, działania artystyczne, sportowe oraz atrakcyjne wycieczki czekają na naszych gości oraz na tych, którzy zechcieli na czas tygodniowego pobytu zaopiekować się młodzieżą z trzech europejskich krajów. Wizyta gości potrwa do 13.04. Wierzymy, że będzie to czas ciekawych doświadczeń, nowych przyjaźni i cennych refleksji.
Co już sie wydarzyło:
08.04 Aktywnościami sportowymi i działaniami artystycznymi rozpoczęliśmy w naszej szkole pierwszy dzień realizacji projektu Erasmus +” Migracja i Integracja w Europie”. Pogoda sprzyjała grom i zabawom sportowym, było mnóstwo zdrowej rywalizacji i integracji społeczności szkolnej z młodzieżą z trzech partnerskich krajów. Po emocjach sportowych nadszedł czas na działania artystyczne – wspólne tworzenie komiksów w międzynarodowych grupach.
09.04 We wtorek uczestnicy programu wzięli udział w warsztatach wielokulturowych, które odbyły sie w Centrum Wielokulturowym mieszczącym się na warszawskiej Pradze. Spotkaliśmy się tam z fantastycznymi prowadzącymi - Panem Samirem z Tunezji oraz Panem Elmirem z Somalii. Wszyscy mieli okazję poznać tajniki pisma arabskiego, nauczyć sie kilku zwrotów w tym egzotycznym dla nas języku oraz poznać sposób pisania swego imienia po arabsku. Na warsztatach poświęconych Afryce każdy mógł zagrać na bębnach, posłuchać afrykańskich rytmów, zachwycić sie tańcem mieszkańców Czarnego Lądu oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tego kontynentu. Jednak głównym celem naszych spotkań było głębsze poznanie innych kultur, pozbycie sie wszelkich uprzedzenień związanych z odmiennoscią, a nade wszystko uświadomienie wartości tkwiącej w każdym człowieku.
10.04 Miłosne afery królowej Marysieńki, otrucie niegodnego jej serca rywala, wreszcie mocniejsza niż śmierć miłość do króla Jana III Sobieskiego -to właśnie stało się kanwą krótkiego, ale pełnego zwrotów akcji filmu, który nakręcili uczestnicy programu Erasmus plus w ramach dzisiejszych działań w międzynarodowych grupach.
Pozostali podjęli się również artystycznych wyzwań - uczyli się dawnej i trochę zapomnianej sztuki pięknego pisania, czyli kaligrafii.
Dzisiejsze spotkania pełne dobrej zabawy były też okazją do poznania historii pałacu i jego mieszkańców, a przede wszystkim do integracji uczniów WBS z przyjaciółmi z trzech europejskich krajów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć robionych we wnętrzach Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz w przepięknym, budzącym się na wiosnę ogrodzie.
11.04 Czwartkowy program działań dedykowany młodzieży biorącej udział w projekcie Erasmus plus był przepełniony kolejnymi atrakcjami. Tym razem udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na warsztaty. Mieliśmy okazję wcielić się w postacie z życia żydowskiego nastolatka, w scenkach dramowych udało się młodzieży niezwykle trafnie przedstawić funkcjonowanie stereotypów i uprzedzeń wobec społeczności żydowskiej, ale także wspólnie zastanowić się jak temu przeciwdziałać. Spotkanie uświadomiło wszystkim, że różnice mogą stać się również wielkim bogactwem każdej europejskiej kultury.
Kilka godzin później spotkaliśmy się ponownie w naszej zaprzyjaźnionej grupie aby wspólnie zachwycić się Warszawą w nocnej scenerii. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Agrykolę i oczywiście coraz bardziej zacieśnialiśmy kontakty z naszymi gośćmi:-)
12.04 Piątek był ostatnim dniem, który spędziliśmy razem z naszymi gośćmi. Znowu było kreatywnie, aktywnie i oczywiście zabawnie. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego obejrzenia filmu Willkomen bei den Hartmann, po którym młodzież podjęła się pracy w międzynarodowych grupach nad stworzeniem zestawu niezbędnych przedmiotów potrzebnych każdemu imigrantowi do przeżycia w nowym kraju.
Wreszcie przyszedł czas na kolejną wycieczkę po Warszawie, tym razem nie przy blasku księżyca,jak to miało miejsce w czwartek, lecz w pierwszych promieniach wiosennego słońca. Zobaczyliśmy wówczas Zamek Królewski, Teatr Wielki, Zachętę i oczywiście Pałac Kultury i Nauki.
Dla wielu najważniejszym wydarzeniem dnia, a raczej wieczoru, okazała się jednak zaplanowana na godzinę 19.00 dyskoteka z udziałem gości i gospodarzy. Był to już niestety ostatni punkt naszego spotkania w Polsce. Oczywiście żal było się żegnać, chociaż dla niektórych to dosyć krótkie rozstanie, bo już jesienią tego roku ośmioro uczniów z WBS odwiedzi szkołę L'Ensemble Scolaire Pradeau-La Sède à Tarbes z Francji, aby podjąć się dalszych działań w ramach projektu Erasmus plus.