Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Spotkanie ze świadkiem tamtych czasów Panem Kazimierzem Albinem

Archiwum

Nasza szkoła dostąpiła zaszczytu i 16 marca, za pośrednictwem Ambasady Republiki Federalnej Niemiec gościła w swoich progach Pana Kazimierza Albina. Pan Kazimierz był jednym z pierwszych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, później członkiem Polskiego Ruchu Oporu, a po wojnie jednym z założycieli Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem TOnO.

Przez prawie dwie godziny 92-letni świadek tamtych czasów opowiadał nam o swoich wzruszających i zarazem wstrząsających przeżyciach z lat 1940-1943.
W styczniu 1940 roku w drodze do powstającej we Francji Armii Polskiej został wzięty do niewoli na terenie Słowacji. Potem pierwszym transportem z Tarnowa został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie otrzymał numer obozowy 118. Dzięki sprzyjającym okolicznościom udało mu się przeżyć obóz do lutego 1943, z którego przy niewiarygodnym szczęściu i sprycie uciekł.

Uczniowie klas 9-12 z zapartym tchem słuchali wspomnień Pana Kazimierza, który nie tylko swoją niewiarygodną opowieścią, ale i imponującą osobowością oczarował wszystkich słuchaczy. Czas spotkania upłynął błyskawicznie.

Na zakończenie Pan Kazimierz odpowiedział jeszcze na pytania ze strony uczniów, którzy gromkimi brawami oraz bukietem kwiatów podziękowali temu wspaniałemu oraz sympatycznemu świadkowi tamtych czasów za wizytę w szkole.

Wspomnienia Pana Kazimierza są dla nas, uczniów Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta w Warszawie przestrogą, dziedzictwem oraz zobowiązaniem!

Wspomnienia oraz przeżycia Pana Kazimierza Albina zostały opisane w książce „List Gończy“ (wydawnictwo Państwo Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, 2000).

Powrót do listy
Nadchodzące wydarzenia