Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Konkursy

 
Konkursy

W Szkole im. Will‘ego Brandta regularnie odbywają się różne konkursy.

W matematyce są to co roku Konkurs Matematyczny "Kangur" oraz konkurs "Matematyka bez granic". Konkurs Matematyczny "Kangur" odbywa się już w całej Europie i w wielu krajach Ameryki i Azji. Na starcie stają uczniowie klas III - XIII i próbują znaleźć jedną jedyną właściwą z 5 odpowiedzi danych dla 30 zadań matematycznych (klasy III - IV dla 21 zadań). Ten konkurs ma przede wszystkim rozbudzać radość zajmowania się matematyką. Obejmuje on różnorodne zadania do kombinowania, rozmyślania, liczenia i szacowania. Jest to spór, w którym wszyscy są zwycięzcami, ponieważ wszyscy uczestnicy otrzymują dyplom z osiągniętą liczbą punktów i pamiątkową nagrodę - dla najlepszych są książki, gry, puzzle, koszulki i wyjazdy na międzynarodowy obóz matematyczny.

Konkurs "Matematyka bez granic" szczególnie wyróżnia się tym, że zadania nie są rozwiązywane indywidualnie przez poszczególnych uczniów, ale cała klasa oddaje wspólne rozwiązanie, przez co rozwijane są umiejętności socjalne, takie jak praca zespołowa. Jedno z zadań jest zawsze sformułowane w języku obcym i w tym języku należy na nie odpowiedzieć. Przy wymagających i wciągających zadaniach oczekiwana jest wysoka umiejętność rozwiązywania problemów, do czego niezbędna staje się praca w zespole. W konkursie bierze udział klasa X i XI. Rozstrzygnięcie następuje we współpracy z X LO w Katowicach.

Szkoła im. Willy‘ego Brandta bierze udział w konkursie geograficznym National Geographic Wissen. Konkurs ten odbywa się w Niemczech już od wielu lat, a od roku 2004 mogą w nim brać udział także wszystkie szkoły zagraniczne.