Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Międzynarodowy projekt szkolny: Warsztaty „Opór w dyktaturach – czego możemy się nauczyć?”

W dniach 25–29 listopada 2024 roku w Warszawie odbył się międzynarodowy projekt szkolny, którego nasza szkoła była gospodarzem i aktywnym uczestnikiem. Wspólnie z uczniami i nauczycielami z Lyonu, Lipska i Plön zgłębialiśmy temat „Oporu wobec dyktatur”. W warsztatach wzięły udział 32 osoby: 22 uczniów oraz 10 nauczycieli.

Projekt skupiał się na badaniu biografii mniej znanych bohaterów ruchów oporu, roli kobiet w działaniach przeciwko reżimom oraz działalności grup młodzieżowych, które odważnie przeciwstawiały się dyktaturom. Celem było pogłębienie wiedzy historycznej oraz wyciągnięcie wniosków istotnych dla współczesnych wyzwań społecznych.

Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek, 25 listopada, od przyjazdu międzynarodowych zespołów szkolnych do Warszawy. Wieczorem powitaliśmy naszych gości wspólną kolacją, która stworzyła przestrzeń do pierwszych rozmów i integracji.

We wtorek uczestnicy mieli okazję zwiedzić Warszawę i poznać jej najważniejsze historyczne miejsca. Następnie wszyscy zjedli wspólny obiad w stołówce naszej szkoły. Po południu przygotowywano wystawę, która była centralnym elementem projektu. Gry integracyjne oraz oprowadzanie po wystawie szybko stworzyły atmosferę sprzyjającą wymianie doświadczeń i poglądów. Dzień zakończył się wieczorem przy pizzy w szkolnej auli.

Środa była poświęcona warsztatom pogłębiającym tematykę wystawy. Po południu uczestnicy odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie wzięli udział w warsztatach i zwiedzaniu. Zajęcia te pozwoliły na poznanie tematyki oporu z jeszcze innej perspektywy.

W czwartek uczestnicy odwiedzili Niemiecki Instytut Historyczny (DHI) w Warszawie, gdzie odbyli inspirującą dyskusję z historykiem Michaelem Zokiem. Po wspólnym obiedzie zespoły miały czas wolny, który mogły wykorzystać na zwiedzanie miasta lub rozmowy w międzynarodowym gronie.

Projekt zakończył się w piątek, 29 listopada, wyjazdem uczestników. Pożegnaliśmy naszych gości z nadzieją, że nie tylko zdobyli nową wiedzę, ale również nawiązali trwałe przyjaźnie.

Dla naszej szkoły był to wyjątkowy projekt, który dał nam możliwość podzielenia się wiedzą i historią naszego miasta, a także zdobycia nowych perspektyw dzięki wymianie doświadczeń z naszymi partnerami z Lyonu, Lipska i Plön.

Zdjęcia: Jan Piotrowski (11.2)





Nadchodzące wydarzenia