Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Wizyta uczestniczki Powstania Warszawskiego-Pani Wandy Traczyk-Stawskiej

We wtorek odwiedził naszą szkołę wyjątkowy gość - Pani Wanda Traczyk-Stawska, działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierka Armii Krajowej, członkini Szarych Szeregów i uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Spotkała się ona z uczniami klas 10-11, by opowiedzieć o swojej młodości, którą spędziła walcząc o wolność i niepodległość swojej ojczyzny. Nasz podziw wzbudziła niesamowita pogoda ducha i dystans do rzeczywistości pani Traczyk-Stawskiej. Między trudne dla niej do opowiadania historie, wplatała subtelnie humorystyczne wątki, które rozładowywały atmosferę i jednocześnie pokazywały, że mimo okupacji próbowano normalnie żyć.

Historia pani Traczyk -Stawskiej pokazuje, jak często los przygotowuje dla nas nieprzewidywalny scenariusz. Ona sama też nie przypuszczała, że dożyje czasów, w których będzie opowiadać o swojej walce z okupantem, podczas kiedy po sąsiedzku trwa walka o wolność, taka jak ponad 80 lat temu.

To było wyjątkowe spotkanie. Dało ono polskiej i niemieckiej młodzieży przestrzeń do poznania wspólnej historii i skonfrontowania się z nią. Rozmowy o wartościach, wolności i poszanowaniu ludzkiej godności nabrały całkiem innego wymiaru, szczególnie w obliczu toczącej się tuż obok wojny na Ukrainie.

Serdecznie dziękujemy za wizytę!