Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

7 grudnia 2020 - szczególnie pamiętny dzień dla WBS

Już od kilku tygodni,w różnych klasach naszej szkoły uczniowie intensywnie pracują nad plakatami, krótkimi filmami, tekstami, rysunkami oraz prawdzą badania historyczno-polityczne.

Powodem tych różnych działań była 50. rocznica wizyty państwowej Willy'ego Brandta w Polsce, pierwszego kanclerza Niemiec Zachodnich, który odwiedził naszą stolicę.

Zatrzymał się wtedy w zamku w Wilanowie, bardzo blisko miejsca, w którym dziś znajduje się nasza szkoła. W tym dniu, 7 grudnia, złożył wieniec pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza i podpisał traktat polsko-niemiecki, w którym uzgodniono stosunki dyplomatyczne i de facto uznano zachodnią granicę Polski.

Uklęknięcie Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta wywarło ogromne wrażenie. Ten gest pokory i wstydu, wykonany przez byłego bojownika ruchu oporu, który nie był niczemu winny, został oceniony wówczas w Republice Federalnej Niemiec jako kontrowersyjny i, co ciekawe, początkowo był ledwo zauważalny w Polsce.

Dopiero w 1978 roku umożliwiono założenie w Warszawie niemieckiej szkoły, która ostatecznie nosiła jego imię i rozwinęła się w polsko-niemiecką szkołę spotkań i dialogu.

W dniu rocznicy, 7 grudnia, niemiecki minister spraw zagranicznych, pan Maas, mimo napiętego harmonogramu zaszczycił nas swą obecnością (online) i porozmawiał z naszymi uczniami o tym wydarzeniu oraz jego znaczeniu w świetle dzisiejszej sytuacji politycznej.

Otwarta i ożywiona dyskusja koncentrowała się na historycznym obciążeniu stosunków polsko-niemieckich, a zwłaszcza na niszczycielskich skutkach II wojny światowej. W szczególności zauważono, że nie wszyscy w niemieckim społeczeństwie zdają sobie sprawę, że oprócz słynnego Powstania w Getcie w 1943 roku, było też Powstanie Warszawskie w 1944 roku. Wielu Polaków nadal ma wrażenie, że nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi nieżydowskim polskim ofiarom II wojny światowej.

W trakcie dyskusji pojawiły się wydarzenia historyczne z jeszcze dalszych okresów historycznych, takie jak długi okres nieistnienia państwa polskiego po podziale w latach 1795-1918 oraz trauma porozumienia Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku.

Nasi uczniowie zajęli się również trudną sytuacją Polski jako sowieckiego państwa satelickiego po II wojnie światowej oraz wielorakimi wyzwaniami i możliwościami III Rzeczypospolitej po przełomie 1989/91 roku.

To, jak bardzo poprawiły się od 1970 roku stosunki polsko-niemieckie stało się dla nas wszystkich jasne, gdy minister spraw zagranicznych Maas powiedział, że zaraz po naszej rozmowie online wymieni poglądy na temat bieżących kwestii bezpieczeństwa ze swoim polskim odpowiednikiem w Brukseli. Chciał też poinformować go o naszym spotkaniu i dyskusji.

Clipboard27.jpg

Po tym spotkaniu delegacja składająca się z Dyrekcji Szkoły i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, Zarządu oraz nauczyciela historii pojechała pod pomnik Bohaterów Betta, aby wraz z Ambasadą Niemiec złożyć wieniec i kwiaty o 10:43 - dokładnie w tym samym czasie, co 50 lat temu. Tekst naszej wstęgi upamiętnia ofiary getta warszawskiego i zwraca uwagę na gest pojednania naszego patrona.

Następnie cała grupa udała się na plac Willy'ego Brandta tuż za Muzeum Żydowskim, na którym znajduje się tablica z legendarnym hołdem Willy'ego Brandta złożonym bohaterom getta.

20_12_Kniefall_380.jpg

Polsko - Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta w Warszawie, która dumnie i świadomie nosi tę nazwę, zaprasza serdecznie całą społeczność szkolną i nie tylko, do obejrzenia wirtualnej wystawy na naszej stronie internetowej.
Nasi uczniowie zajmowali się tą tematyką na różne sposoby. Z pewnością Was zaskoczą i zainspirują!

Klasa 7 pracowała nad tematem "Laureaci Nagrody Nobla".

Klasy 6 i 8 przygotowały piękne plakaty i krótkie komiksy, które pokazały to wydarzenie z perspektywy uczniów.

W klasie 10 powstały również udane plakaty i krótkie, warte obejrzenia filmy.

Klasy od 10 do 12 przedstawiły na lekcjach historii ocenę tego historycznego wydarzenia z dzisiejszej perspektywy i przez pryzmat swych osobistych doświadczeń.

Ponadto na stronie głównej znajdują się liczne dokumenty fotograficzne i filmowe oraz prace artystyczne z 7 grudnia 1970 roku.

Życzymy miłego oglądania!

Norbert Stüwe