Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Migracja i integracja w Europie. Podsumowanie projektu w ramach programu Erasmus plus

Zakończyliśmy realizację ostatniego etapu naszego projektu „Migracja i integracja w Europie” w ramach programu Erasmus plus.

W lutym 2021 roku zakończyliśmy realizację trwającego ponad dwa lata, bo od września 2018 roku, projektu, który realizowaliśmy z trzema szkołami partnerskimi – z Łotwy, Francji i Niemiec, w ramach programu Erasmus plus. Tym razem nasi uczniowie – uczestnicy projektu z klasy 11 i 12 mieli za zadanie dotrzeć do osób, które zdecydowały się na swoją dłuższą lub krótszą migrację do Polski w celach edukacyjnych.

Kasia Osokin i Asia Najman spotkały się online z naszym tegorocznym praktykantem, nauczycielem języka polskiego jako obcego i historii – Panem Rene Wennmacherem. Okazało się, że dzięki pobytowi w Polsce rozmówca dziewcząt zyskał nie tylko kompetencje językowe, ale także pracował jako nauczyciel prowadzący lekcje języka niemieckiego w szkole podstawowej oraz jako wolontariusz w muzeum Auschwitz-Birkenau w 2011roku. W 2018 roku podjął on studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach studenckiej wymiany programu Erasmus.

Olga Rybałt z klasy 12, przy technicznym wsparciu i zaangażowaniu Igora Wydrzyńskiego- Głowackiego z klasy 11, przeprowadziła wywiad z Panem dr Antonem Marczyńskim – dziennikarzem i wykładowcą filozofii, tłumaczem i publicystą, który przybył do Polski z Ukrainy w roku 2004. Gość Olgi rozmawiał o trudnych początkach pobytu w Polsce, drodze do rozwijania i pogłębiania własnych filozoficznych pasji, a także o tym jak ważna jest ciekawość i odwaga w podejmowaniu decyzji dotyczących „naukowych” emigracji.

Kończąc naszą przygodę z tą edycją programu Erasmus plus chciałybyśmy podziękować wspierającym nas nauczycielom, a przede wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy uczestniczyli w wymianach, gościli w Warszawie rówieśników z partnerskich krajów, angażowali się w projekty, podróżowali z nami do Duisburga w Niemczech, Tarbes we Francji oraz wirtualnie do Rygi na Łotwie za twórczy, wspólnie spędzony czas, zaangażowanie i otwartość.

Opiekunki projektu – Zuzanna Tomasińska - Karol i Joanna Pietrzak

 
ERASMUSPLUS3_1024x550.jpg

Dokumenty do pobrania:

Interview with Rene Wennmacher pobierz