Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Wizyta eksperta w WBS: dr Florian Reil z GIZ opowiada o zrównoważonej uprawie bawełny

Wizyta eksperta w WBS: dr Florian Reil z GIZ opowiada o zrównoważonej uprawie bawełny


Prawie każdy z nas codziennie ma na sobie bawełniane ubranie, czy to w formie zwykłych dżinsów, czy zwiewnej letniej sukienki. W UE to naturalne włókno stanowi 43 procent wszystkich włókien tekstylnych wykorzystywanych w produkcji odzieży. 350 milionów ludzi pracuje w sektorze bawełny, a ponad 80 krajów na świecie produkuje bawełnę. Ale gdzie i w jakich warunkach jest ona produkowana?
Dzięki wizycie eksperta dr Florian Reila z Londynu uczniowie klas 11 i 12 mieli okazję zmierzyć się z tymi pytaniami i zapoznać się z koncepcjami zrównoważonego rozwoju.
W dniu 19.04.2021 r. odbyło się spotkanie online dr Florian Reila z klasą biologiczną pani Schallschmidt. Podczas spotkania przedstawił swoją niezwykle interesującą pracę w GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit), która obecnie osiąga obroty handlowe w wysokości 3,1 miliarda euro. "GIZ stawia sobie za cel poprawę warunków życia producentów surowców w rolniczych łańcuchach dostaw i w tym celu realizuje na całym świecie 1600 projektów" - poinformował zaproszony ekspert.


GIZ jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), a jedynym udziałowcem jest Republika Federalna Niemiec.
Większość swoich kontraktów otrzymuje za pośrednictwem niemieckiego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec i jest jego głównym partnerem w kwestiach dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Naszych uczniów mniej interesowała koncepcja (ekologicznego) zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim codzienna praca dr Reila, chociażby ta w Maroku i Burkina Faso, gdzie szkolił rolników w zakresie wydajnej uprawy bawełny.

Uprawa bawełny przez drobnych rolników wymaga tylko jednej dwunastej pestycydów potrzebnych do produkcji bawełny produkowanej wyłącznie maszynowo, jednak ta praca musi być wspierana, powiedział ekspert. Bawełna produkowana maszynowo w USA jest w większości modyfikowana genetycznie. Jedna z uczennic zapytała, co GIZ robi w sprawie pracy dzieci na plantacjach bawełny w Burkina Faso. Pan Reil wyjaśnił następnie bardzo wyraźnie, że problem ten jest złożony i że pracę dzieci można zminimalizować przede wszystkim dzięki wyższym dochodom rodziców, jak również bardziej wydajnym zbiorom. Tematyka spotkania zainspirowała część uczniów do dalszych dyskusji i pogłębienia tematyki związanej z uprawą bawełny. Pod koniec spotkania uznali, że "bardzo fajnie" i "dość ekscytująco" było zetknąć się z "zupełnie innym i życiowym tematem", który jest "niezwykle ważny" i podziękowali za spotkanie gromkimi brawami.

Chcielibyśmy podziękować dr Reilowi za to pouczające spotkanie i przekazanie merytorycznej wiedzy z zakresu ekologii w sposób przystępny dla uczniów.