Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Tydzień Doradztwa Zawodowego i Targi Pracy w WBS

Trudny wybór – Jaki zawód chciałbym wykonywać?

To pytanie z roku na rok staje się coraz ważniejsze i znaczące dla naszych uczniów w wyższych klasach. W obliczu niemal nieograniczonego wyboru ścieżek edukacyjnych i kierunków studiów, wybór nie jest łatwy. W samych Niemczech na studiach licencjackich i magisterskich oferowanych jest obecnie ponad 10 000 kierunków!
Nasza szkoła organizuje we współpracy z Urzędem Pracy w Berlinie Tydzień Doradztwa Zawodowego dla uczniów przedostatniej klasy (tzn. głównie dla klasy 11). Po wykładzie uczniowie 11 klasy mogą skorzystać z godzinnego indywidualnego doradztwa opartego na ich własnych zainteresowaniach i umiejętnościach. W tym roku szkolnym za doradztwo zawodowe odpowiedzialna jest pani Vorster, która jest gotowa udzielić naszym uczniom pomocy i kompetentnego wsparcia.

Innym ważnym elementem doradztwa w zakresie studiów i wyboru ścieżki zawodowej są coroczne Targi Pracy w WBS, podczas których zaangażowani i wykwalifikowani przedstawiciele bardzo różnych dziedzin zawodowych opowiadają uczniom klas wyższych o swojej pracy. Wydarzenie to zostało pomyślnie przeprowadzone online 20 kwietnia. Pan Heinelt, tegoroczny prezydent niemieckojęzycznego Rotary Club Warszawa Goethe, był odpowiedzialny za organizację Targów Pracy online wspólnie z WBS. W 12 "pokojach informacyjnych" (breakout rooms) dostępnych było aż 28 ekspertów z dziedzin prawa, ekonomii/przedsiębiorczości, finansów, IT, inżynierii/matematyki, biotechnologii/farmacji, medycyny/dentystyki, spraw zagranicznych/polityki, mediów/dziennikarstwa, uniwersytetów, DAAD i agencji zatrudnienia. Wielkie przedsięwzięcie i zaangażowanie!
W tym roku szkolnym doradztwo w zakresie studiów i wyboru ścieżki zawodowej uzupełnione jest spotkaniem online z Uniwersytetem Technicznym w Berlinie, podczas którego uczniowie klasy 11 otrzymają szczegółowe informacje na temat organizacji studiów i wymagań związanych z rekrutacją.

Norbert Stüwe