Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie

Zakończenie międzynarodowego projektu „Mauern zum Sprechen bringen“ - „Bygone Nearby“ z udziałem uczennic i uczniów WBS

Czego dotyczy projekt realizowany pod kierownictwem Instytutu Goethe w Kijowie?
Jak mówi sam organizator: „Bygone Nearby” jest wspólnym projektem szkół z całej Polski, Niemiec i Ukrainy pod hasłem „Wypędzenie”

W ramach projektu odwiedzono miejsca (patrz lista), które w znacznym stopniu zostały zniszczone i zmienione na skutek drugiej wojny światowej i w których doszło do całkowitego wysiedlenia lokalnej społeczności. Przedstawione tu przymusowe migracje są tylko fragmentem przeszłości, ale wymiana między trzema krajami jest nadal aktualna a skutki daleko idące, choć często ukrywane.
Fotografia jako język nie potrafi wyrazić okrucieństw wojny, ale pomaga nam poczuć i zrozumieć tamte czasy.

Uczniowie zostali zaproszeni do zgłębiania historii swoich rodzinnych miejscowości, wykorzystując fotografię jako narzędzie do refleksji, zwłaszcza poprzez oglądanie budynków, które były wielokrotnie przebudowywane w trakcie, przed i po wojnie, a tym samym służą jako współcześni świadkowie. Warsztaty, które odbyły się latem 2020 roku, zostały opracowane na zlecenie Goethe-Institut Ukraina pod twórczym kierownictwem artysty i fotografa Jakoba Ganslmeiera i w towarzystwie międzynarodowego zespołu historyków, nauczycieli i ekspertów.

Ponieważ rok 2020 przyniósł nieoczekiwane zmiany, stanęliśmy przed wyzwaniem przedstawienia przebiegu projektu w formie cyfrowej. „Bygone Nearby” stało się tym samym kompleksową platformą internetową, która nie tylko pokazuje ostateczne rezultaty, ale również umożliwia wgląd w procesy uczestnictwa w projekcie, które doprowadziły do powstania zdjęć. Tam właśnie uczniowie mogą dzielić się swoimi poglądami i przemyśleniami.

Nasza grupa, w skład której wchodziła Olga (12), Igora (11), Helena (10), Anastazja (10) i Mikołaj W. (10) zajmowała się historią dzielnicy Muranów. Przez dwa dni przygotowywała fotoreportaż na wystawę zdjęć do projektu. Poza nimi powstały również - bardzo wzruszające - teksty, w których uczniowie wyrazili swoje odczucia na temat straszliwej historii tego miejsca.

W piątek, 27 listopada 2020 odbyło się online spotkanie zamykające projekt z udziałem wszystkich uczestników szkół z Niemiec, Polski i Ukrainy. Olga reprezentowała WBS jako prelegent, zaś Mikołaj był gospodarzem prezentacji.

Szkoda, że z powodu pandemii nie udało się osobiście spotkać w Kijowie.

Norbert Stüwe


YouTube-Link do projektu „Mauern zum Sprechen bringen“ znajduje się tutaj



Nadchodzące wydarzenia